Alıcılar için İptal ve İade Süreci

Alıcılar için örnek olaylar baz alınarak hazırlanmış ile iptal / iade prosedürlerini soru/cevap şeklinde bulabilirsiniz.

1. Ürün için ödeme yapıldı. Satıcıya izin verilen kargoya verme süresi sona ermedi ve ben ürünü almaktan vazgeçtim. Ne yapabilirim?

Bu konuyla ile ilgili olarak öncelikle satıcı ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Satıcı ürünü kargoya vermiş ama henüz kargo bilgilerini sisteme girmemiş olabilir, bu durumda ürünün geri kargolanması durumu 2. soruda cevaplanmıştır. Satıcı ürünü henüz kargoya vermemiş ise bu doğrultuda işlemin iptali satıcı ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

2. Ürün için ödeme yapıldı. Satıcı kargo bilgilerini girerek ürünü kargoya verdi. Onay verme süresindeyken ürünü satın almaktan vazgeçtim. Ne yapabilirim?

“Kargo ücretini alıcı öder” şeklindeki ürünlerde, kargo ücretini ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Teslim aldığınız ürünü satıcının bilgisi dahilinde “kargo ücretini alıcı öder” şeklinde kargoya verip satıcıya iade edebilirsiniz. Bu şekilde alım işlemlerinin sayısı artması durumunda art niyet ihtimali gözönünde bulundurularak üyeliğinizin durumu Ayvalık Organik tarafından tekrar değerlendirilecektir.

3. Ürün başarılı bir şekilde elime ulaştı. Ürünü beğenmedim ve/veya nedensiz vazgeçiyorum. Ne yapabilirim?

Beğenmeme ve/veya nedensiz vazgeçme durumlarında iade talepleri GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri kapsamında ürün elinize ulaştıktan 3 gün içerisinde yapılabilir. İade hakkınızı kullanmak istediğinizde sistem üzerinden iade talebinde bulunmanız ve ürünü “kargo ücretini alıcı öder” olarak kargoya verip satıcıya iade etmeniz gerekmektedir. İade talebinizin onaylanmasından ve iadeye ilişkin kargo adres bilgilerinin sisteme girilmesinden sonra ürün için ödediğiniz ürün bedeli hesabınıza aktarılacaktır.

Beğenmeme ve/veya nedensiz vazgeçme durumlarında iade talepleri GET (Güvenli E-Ticaret) süreçleri kapsamı dışında mevzuatla belirlenen cayma hakkı ile de gerçekleştirilebilir. Bu durumda alıcı iade talebini direk Satıcı’ya bildirir ve cayma hakkı kapsamındaki yükümlülükler Satıcı tarafından yerine getirilir. Bu durumlarda güvenli hesaptaki havuzda bulunan ürün bedeli, Satıcı’nın hesabına iletilir. Bu noktadan sonra ise para iadesi ve ürünün geri alınması Alıcı ile Satıcı arasında gerçekleştirilir. Cayma hakkının kullanılması ile ilgili süreçlerde Ayvalık Organik’in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

4. Ürün elime ulaşmadı ancak işlemi sonlandırmayı unuttum para satıcıya aktarıldı. Ne yapmalıyım?

Ürününüzün nerede bulunduğunu kargo takip bilgilerini kullanarak incelemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda satıcıyı bu konuyla ile ilgili bilgilendiriniz. Ürün elinize ulaştıktan sonra eğer ürün özellikleriyle ilgili bir problem yaşıyorsanız mevzuat kapsamındaki Cayma hakkınız halen bulunmaktadır. Cayma hakkını kullanabilmek için direk satıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

5. Ürün elime ulaşmadı ve kargo takip bilgisine görüntülenemiyor. Ne yapmalıyım?

Sisteme girdiğinizde kargo takip bilgisine ulaşamıyorsanız direk satıcı ile iletişim kurup, doğru kargo bilgilerini istemeniz gerekmektedir. Satıcının kargo bilgilerini vermemesi veya doğru kargo bilgilerini girmemesi durumlarında Ayvalık Organik’ı bilgilendirmeniz gerekmektedir. Sistem üzerinden işlemi “Ürün tarafıma ulaşmadı” olarak duraklatmanızı duraklatma sonucunda da kargonun tarafınıza ulaşmaması halinde işlemi sonlandırmanızı rica ederiz. Bu doğrultuda gerekli kontroller sağlanacak ve kontroller neticesinde – kargolama sürecinde olumsuz bir durum görülmesi halinde ödemeniz tarafınıza iade edilecektir. Satıcıdan kargo bilgilerinin alınması halinde konu hakkında ayrıca size bilgi verilecektir.

6. Ürünü iade etmek istiyorum. Fakat satıcının adres bilgisi hatalı olduğundan işlemi sonlandıramıyorum. Ne yapmalıyım?

Böyle bir durumda sistem üzerinden direk satıcı ile iletişim kurmanızı ve iade için adres bilgilerini istemenizi öneriyoruz. Satıcı ile iletişim kuramamanız ve/veya tarafınıza kargo bilgilerini vermemesi halinde [email protected] mail adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

7. GET (Güvenli E-Ticaret) süreci tamamlandıktan sonra cayma hakkımı kullandım ama satıcı ödememi yapmıyor. Ne yapmalıyım?

Böyle bir durumla karşılaştığınızda öncelikle sistem üzerinden satıcı ile iletişim kurmanız gerekir. Satıcıya tüketici hakları mevzuatı ve yapmış olduğunuz mesafeli satış sözleşmesi maddeleri doğrultusunda almış olduğunuz ürünü cayma hakkınızı kullanarak iade etme hakkınınızın bulunduğunu bildirmenizi rica ederiz. Satıcının ürünü geri almaması ve sözleşmeye aykırı davranması durumunda aranızda bulunan sözleşme doğrultusunda yasal yollara başvurabilirsiniz.

Bu şekilde bir durumla karşılaşmanız halinde [email protected] e-posta adresimizden iletişime geçerek bizleri bilgilendirmenizi rica ederiz. Tarafımızdan da üyeye bilgi e-postası gönderilecek bu doğrultuda tarafımızdan da üye hakkında sistem kurallarımız çerçevesinde işlem yapılacaktır.

Not: ayvalikorganik.com.tr satıcıları konu hakkında sadece bilgilendirmektedir, herhangi bir yasal işlem başlatması söz konusu değildir. Bu konuyla alakalı satıcı hakkında mevzuat ve mesafeli satış sözleşmesi hükümleri çerçevesinde yasal yollara başvurabilirsiniz.

8. Gelen kargoyu almak istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Satıcılar satın almış olduğunuz ürünü sorunsuz olarak size ulaştırmak durumundadır. Kargo aracılığıyla size iletilmiş olan ürünü teslim alıp, iade etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak ürünü teslim almama durumunuzda yapılan ödeme GET işleyiş kuralları gereğince ürünü teslim alana kadar GET hesabında bekletilmektedir. Ürünün teslim alınıp, gerekiyorsa sonradan iade edilmesi tavsiye edilir.

9. Ürün sistemde belirtilen süre içerisinde elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım? 

Ürünün belirtilen süre içerisinde gönderilmemesi durumunda işlemi sistem üzerinden iptal ederek ödemenizin GET havuz hesabınızdan size geri aktarılmasını talep edebilirsiniz. Bu sırada ilgili ürün kargodan size gelirse, ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekecektir. Tarafınıza gelen ürünü geri göndermek istemiyorsanız satıcı ile iletişime geçerek ürünü sistem üzerinden tekrar satın alarak işlemi yenileyebilirsiniz.

10. Satışı iptali üzerine, ödediğim ücret kartıma iade oldu, ancak iade edilen bedeli göremiyorum. Ne yapmalıyım? 

Sistemden iadenin onaylanmasıyla ödemenin hesabınıza iadesi için bankanıza talimat verilmiştir. Ödeme zamanı ile ilgili kesin bir bilgi alabilmek için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

11. Cayma hakkı kullanırken herhangi bir ürün kısıtlaması var mıdır? Hangi ürünlerde bu hakkımı kullanamam?

Alıcının isteği üzerine kişiye özel üretilen ve ya tasarlanan ürünlerde, alıcı tarafından ambalajı açılmış olan hijyen hassasiyeti olan iç çamaşırı gibi ürünlerde iade kabul edilmez. Ayrıca ALICI niteliği itibariyle iade edilemeyecek hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz.

12. Hangi durumlarda ALICI’nın kötü niyetli davrandığı kabul edilir? 

Ürünleri alıp devamlı olarak iade eden kişiler, bu işlemi kötü niyetle tekrarlayanlar, ilanında “Kargo ücretini Alıcı öder” olarak gösterilen ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almayanlar ve satıcıyı zarara uğratanlar, ürüne bilerek zarar verdiği satıcı tarafından kanıtlanmış olanların kötü niyetli davrandıkları kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir.