Satıcılar için İptal ve İade Süreci

Satıcılar için örnek olaylar baz alınarak hazırlanmış ile iptal / iade prosedürlerini soru/cevap şeklinde bulabilirsiniz.

1. Sistemde belirtilen sürede kargo bilgisi girmediyseniz ne olur?

Satış panelinizde yine kendinizin belirlediği bilgilere göre bir kargoya verme süreniz vardır. Bu süre içerisinde kargo takip bilgilerini sisteme girmeniz gerekmektedir. Kargo takibi tüketicinin en doğal hakkıdır, ve kargosunu takip edememe veya belirtilen süre içerisinde kendilerine ulaşmaması durumunda işlemi iptal etme hakları bulunmaktadır. Bu durum tüketicinin mağazanıza olan güvenini de sarsacağından işlem sonlanmadan ücretlerinin iadesini talep edebilirler. Çalıştığınız kargo firmasından mutlaka bir kargo takip numarası istemenizi ve istediğiniz bu numarayı sisteme girmenizi rica ederiz.

2. Satışı yapılan ürün elinizde değilse ne olur?

Sitemiz üzerinde satış yaptığınız ürünlerde stok sıkıntısı bulunmamalıdır, stokta bulunmayan ürünleri sistemden kaldırmanız gerekmektedir. Elinizde olmayan ürünlerin siparişi durumunda işlem iptal edilmesi gerekeceğinden, bu durum mağazanız ve ayvalikorganik.com.tr platformu için istenen birşey değildir. Platformda sergilediğiniz tüm ürünlerin sorumluluğu sizdedir, ve benzeri durumların tespit edilmesiyle size uyarı yapılacaktır.

3. Alıcı ürünü beğenmediyse prosedür ne olur?

Tüketicinin, aldığı ürünü GET(Güvenli E-Ticaret) kapsamında 7 gün içerisinde iade etme hakkı bulunmaktadır. Bu sürenin geçmesi durumunda Mesafeli Satış sözleşmesi şartları doğrultusunda cayma hakkını kullanabilir. Ürünün iadesi durumunda kargoya ilişkin tüm gönderme masrafları Mesafeli Satış sözleşmesi gereğince Alıcıya aittir. İade durumunda Satıcının para iadesini 3 gün içerisinde onaylaması gerekir. Ancak paranın Alıcının hesabına geçme süresi çalıştığı bankanın uygulamalarına göre değişiklik göstermektedir.

4. Ürün iadesi sonucu tarafıma iletilen ürünü ve kargo ücretini kabul etmesem ne olur?

Mesafeli Satış sözleşmesi gereğince tarafınıza iade edilen ürünü teslim alma zorunluluğunuz bulunmaktadır.

5. Alıcı ürünü beğenmediğini söylerek iade talep etti ancak ürün bana eksik/bozuk geldi. Ne yapabilirim?

Alıcılar alışverişlerini ürünlere sahip olmak ve onları kullanmak için gerçekleştirirler. Hiçbirinin amacı ürünlere zarar vermek olamaz. ayvalikorganik.com.tr platform olarak sadece yer sağlayıcı hizmet verdiğinden ürünlerin içerikleriyle ilgili bilgi sahibi değildir. Dolayısıyla bozuk gönderildiği veya geldiğine dair bir karar yetkisi yoktur. Hasarsız olrak gönderdiğiniz ürünüz zarar verilerek tarafınıza iade edildiyse, bu konuyla ilgili olarak alıcı hakkında yasal yollara başvurabilirsiniz.

6. Mesafeli Satış Sözleşmesini kabul etmemek gibi bir hakkım bulunuyor mu?

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde Mesafeli satış sözleşmesi kurallarına uyma zorululuğu bulunmaktadır. ayvalikorganik.com.tr platformu üzerinden satış yapabilmeniz için tarafınıza iletilen bu sözleşmeyi kabul etmeniz gerekmektedir. Mesafeli Satış sözleşmesine kurallarına aykırı işlem yapmanız durumunda tüketicilerin hakkınızda yasal yollara başvurma hakları doğmaktadır.

7. Alıcıya yanlışlıkla farklı ürün gönderdim. Ne yapabilirim?

Alıcının sistem üzerinden sipariş ettiği ürün dışında bir ürün yollamanız durumunda alıcının ürünü iade etme hakkı bulunmaktadır. Bunun yanında yanlış ürün gönderim işlemini tekrarlamamanız ayvalikorganik.com.tr platformunun müşteri memnuniyeti ilkesi gereğince tavsiye edilmemektedir.

8. Yaptığım satışlar sonucu hesabıma aktarılması gereken ücreti hesabımda göremiyorum. Ne yapabilirim?

Alışveriş işlemi başarıyla sonuçlandıktan sonra haftada bir olacak şekilde ödemenizin hesabınıza aktarıldığına dair mesaj alırsınız. Bu mesajı takip eden birkaç saat içerisinde ödemenizin hesabınızda görüntüleniyor olması gerekmektedir. Eğer ödemeniz hala gerçekleşmediyse sisteme kaydettiğiniz banka IBAN, AD, SOYAD gibi bilgilerinizi kontrol etmenizi rica ederiz. Eğer bir hata oluşmuşsa en yakın zamanda düzeltmeler yapılacak, ödeme hesabınıza aktarılacaktır.

9. Kargo ücreti yüksek olduğu durumlarda ne yapabilirim?

Kargo ücretini alıcının ödediği durumlarda, alıcı sistem üzerinden ne kadar kargo ücreti ödediğini görüyor olduğundan, bunu kabul ettiği varsayılır. Ama kargo ücretinin ürün fiyatından daha yüksek çıktığı durumlarda müşteri mağduriyetini gidermek adına sistem üzerinde iletişime geçerek durumu bildirebilirsiniz.

10. Hangi durumlarda Satıcının kötü niyetli davrandığına karar verilir?

Satıcının kasıtlı olarak ilandakinden farklı ürün göndermesi, mesafeli satış sözleşmesine ve platform işleyiş kurallarına uymaması durumları kötü niyet olarak kabul edilir, ve bunu yapan satıcılara platform tarafından uyarı yapılacaktır.